Problémy s nahráváním MIDI v Cubase

Tutoriál

Již delší dobu jsem měl problémy s nahráváním MIDI v Cubase (v.8, MacOSX).Jelikož Cubase používám již prakticky 10 let je pro mne velice obtížné, když začne tento program zlobit. K mému údivu vše začalo koupí nových 2 kláves KORG Micro Key Air 49 a CME xKey 37. Oboje dvoje klávesy jsou skvělé a pracuje se mi na nich výtečně. Mám tedy za to, že technické možnosti MIDI nástrojů se posouvají dále a zkracuje se doba (latence) přenosu signálů z MIDI zařízení do počítače. To má však za následek to, že při nahrávání (i Retrospektivním) v Cubase se tyto signály vloží do časové osy dříve. Dochází k negativní latency, což má za následek velice pracnou kvantizaci a posouvání MIDI informací a to není v náročné práci žádoucí.

Laboroval jsem na tímto problémem dlouho a jak je vidět z Steinberg fóra, nikdo si s tímto problémem neví rady. Ve Windows je možno vložit do složky aplikace ignoreportfilter, který upravuje informace z MIDI signálů a nebo vytvořit přemostění (Emulaci) MIDI nástrojů. Obě varianty je ale náročné nastavit a lze toho využít pouze u Windows.

ŘEŠENÍ

Tento problém jsem však vyřešil, sice ne technicky (programováním), ale funguje bezvadně a dokonce nezabere vůbec žádný čas změnit to. Vše tkví v nastavení metronomu, resp. v kliku. V Cubase i dalších softwarech je možné nastavit klik dle vámi nastavených parametrů výšky a hlasitosti tónu nebo vložit vlastní audio kliku. Pro tuto možnost jsem exportoval klik z ProTools a vložil 70ms pauzy před samotným klikem. To má za následek absolutně přesné nahrávání a při přehrávání je jen nepatrný rozdíl.

Ke stáhnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..