PartRenamer – Hudební XML editor

Tutoriál

Po mnohém editování naskenovaných partitur a hodin strávených na pouhé úpravě textů, jsem se rozhodl vytvořit svůj vlastní Music XML editor, který by dovoloval jednoduše a efektivně upravit všechny textové nastavení v partituře (xml souboru). Počínaje od přejmenování jednotlivých nástrojů až po sofistikované doplňování chybějících textů, jako je nadpis, podnázev skladby, skladatele, atd prakticky jedním klikem. Jelikož je vytvoření takovéhoto editoru velice nesnadné, rozhodl jsem se si zdrojový kód vypůjčit od javascriptového editoru Doctored.js, který je pod GNU licencí. To určuje, že můj upravený editor je taktéž pod touto licencí a je zdarma k použití.

Co je ve verzi 1.0?

V první verzi se můžete tedy dočkat úpravy veškerých názvů nástrojů, jejich zkratek, přidání osnových svorek (nefunguje u Dorico), úpravu či přidání názvu díla, podnázev, skladatele, úpravu a nastavení velikosti osnov, nastavení transpozice nástroje (je-li partitura exportována z hudebně rozeznávacích programů, jako sharpEye, PDFtoMusic, OMer, Capella Scan, Audiveris, atd., mnohdy neobsahuje nastavení jednotlivých nástrojů jako je zrovna transpozice). Pro možnost rychlé orientace v partituře jsou zviditelněny klíče a předznamenání.

Je zde i funkce zvaná Autocompletor, která dokáže doplnit chybějící texty do načtené partitury. V beta fázi je zde i skript pro vymazání nepotřebných klíčů a předznamenání v xml souborech vyexpotovaných z Cubase.

Vše se načítá velice rychle. Pro xml partitury nad 1MB se rychlost odezvy o něco sníží ale pořád je to v únosné toleranci. Vše je nastavené tak, aby po nahrání a stisknutí Enter proběhl skript a přetransformoval xml do divů a spanů. Po úpravě stačí jednoduše uložit výsledný soubor. Tento xml editor pracuje na straně klienta a ukládá informace přímo v jeho počítači a pracuje s jeho pamětí.

Co plánuji do budoucna?

Již nyní pracuji na dalších zajímavostech, jako automatické doplnění zkratek dle názvu nástroje. Skript by mě měl rozpoznat dle hodnot a klíče zdali se jedná např. o Clarinet Bb a nikoliv o Clarinet B Bass (Bass Clarinet in Bb). V rámci tohoto skriptu lze taktéž rozpoznat i to, jestli jsou v partituře smyčce. Ty podle jednoduchých pravidel (obsahujících hodnot, jako arco, pizz., col legno, sul D) nebo porovnávání zdali je mezi osnovami altový klíč, lze vyhodnotit a doplnit svorky, údaje, či plný text, pokud jsou např. z exportu sharpEye všechny party pojmenované jako Part 1, Part 2, atd.

V následujících měsících se však budu pokoušet o kontakt se specialisty přes vývoj javascript XML editorů. Díky možnostem, které tento skript skýtá, by tak mohly v budoucnu otevřít dveře k jednoduché webové aplikaci pro vzhled, rozpis a export partů. Způsob jak automaticky rozdělit part s několika hlasy dohromady např. Flute 1, 2 či F Horn I – IV bohužel neexistuje a proto se zaobírám myšlenkou vložit určitý algorytmus, který by díky jednomu kliknutí dokázal z několikahlasého partu vypreparovat všechny informace, rozvrhnout je na stránku a vyexportovat jednotlivý hlas zvlášť do PDF. Svým způsobem nástupce Igor Engraver.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..