Jak vytvořit v programu Sibelius Jazz text se závorkami

Tutoriál

Na tento problém jsem narazil po upozornění několika lidí včetně Jana Nerudy z konzervatoře KJJ. Tuto grafickou záležitost jsem v partech viděl celkem často a jelikož jsme zrovna měli hodinu Notačních programů s Mirkem Mužíkem, tato věc mě dosti zaujala. Zjistil jsem asi po 20minutách hledání na internetu, že diskuzí s tímto tématem je mraky a pořádně vyřešen nikdy nebyl. Proto je tento tutoriál připraven pro všechny, kteří tento problém měli nebo budou mít.

Tento text se vyskytuje v partiturách a partech, které jsou napsané v jazzových fontech. Nejčastěji Inkpen2Script nebo RepriseScript. Pokud si otevřete nějaký svůj part a zkoušíte tento text vytvořit např. pro Techniku (Ctrl + T), následný postup je takovýto:

  1. Napište do techniky text. Dejte Esc, ale mějte celý text (Techniku) označený v modré barvě.
  2. Nyní vyberte v menu Plugins > Text > Add Brackets to Reprise Script.
  3. Vyskočí vám okno s možností vložit, nebo odebrat styl textu. Je možné tento styl aplikovat na Technický text, Výraz (Expression), Ohraničený text (Boxed text), Tempo nebo Obyčejný text (Plain Text). Odebrání stylu (Remove brackets)  je dobré pro možnost, že chcete upravit text a touto akcí odstraníte styl, který později můžete zase přidat, abyste nemuseli psát nový text. Je zde ale jedno nebezpečí a totiž, že tento styl můžete použít správně pouze na font RepriseScript.
  4. Po aplikování tohoto pluginu jsou dvě možnosti. Buď se vám text upraví místo defaultně nastaveného Inkpen2Script na Reprise (obvykle to funguje u Sibelius 5 a 6) nebo, ta horší varianta (obvykle u Sibelius 7) se stane toto
  5. Zase jsou dvě možnosti, jak tento problém vyřešit…a to nastavením textového stylu Techniky na font RepriseScript a plugin zkusit ještě jednou, nebo možností nastavení fontu ručně, a to v horní záložce Text a kolonka font a tam nastavit RepriseScript.

Osobně se mi nelíbí ani jedna varianta, jelikož proces tvoření textu je takto zdlouhavý a leckdo by se ztratil a naštval…proto jsem se rozhodl trochu upravit font Inkpen2Script, aby šel použít primárně pro tyto účely, když je defaultně nastavený v Sibeliu jako jazz font.

Aplikováním pluginu pokud je text nad osnovou bude mít za následek to, že čára, která spojuje závorky je nahoře a pokud text posunete pod osnovu a aplikujete plugin čára se přesune dolů.

Pro fandy českých výrazů jsem i počeštil font, takže jsou zde možnosti psaní jakýchkoliv českých znaků. Co je pouze nutné je dvakrát kliknout na rozbalený font a nainstalovat místo původního.

Ke stáhnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..